استفاده از ارزیابی مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده

مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده

عنوان پروژه : رشته کشاورزی و دامپزشکی:: استفاده از ارزیابی مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده

فرمت : powerpoint و Word

تعداد اسلاید:۳۳

تعداد صفحه :۶

حجم فایل : ۱۳۱ کیلو بایت

قابل دانلود بعد از خرید

قیمت : ۲۸۰۰ تومان

فهرست مطالب پاورپوینت
مقدمه
سه مورد برای بررسی و مشاهده ی مدفوع
رنگ
غلظتمدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده
محتوا
تجزیه تحلیل فیزیکی
نکات نهایی

 

مقدمه
ابزارهای زیادی وجود دارد که متخصصان تغذیه ممکن است از آنها برای ارزیابی و کنترل وضعیت تغذیه ای گاوهای تولیده کننده ی شیر فراوان استفاده کنند. ارزیابی و بررسی مدفوع یا کود، می تواند اطّلاعاتی در مورد سلامت کلی، تخمیر در سیرابی و عملکرد هضمی در گاوها به ما بدهد. گاوهای بالغ فرصت زیادی برای مشاهده و بررسی مدفوع در آنها ایجاد می کنند زیرا آنها تقریباً هر ۵/۱ تا ۲ ساعت مدفوع می کنند و روزانه مجموعاً ۱۰۰ پوند یا بیشتر مواد دفعی از آنها خارج می شود. مقدار مدفوع بسته به تغذیه و آبی که می خورند متفاوت است و ممکن است به مقدار زیادی کاهش پیدا کند به خاطر وقفه ی غیرطبیعی که در عبور مواد هضم شده در طول لوله ی گوارشی آنها ایجاد می شود.
ارزیابی مدفوع می تواند اطّلاعات با ارزشی را در خصوص موقعیت و مقدار هضم و تخمیر مواد غذایی مصرف شده به ما بدهد. به طور معمول اکثر مواد غذایی مصرف شده توسط گاوهای شیری، در سیرابی آنها هضم می شود و بیشترین جذب مواد غذایی در سیرابی یا روده ی کوچک صورت می گیرد. وقتی که مواد غذایی به خوبی در سیرابی تخمیر نشوند، بعضی از این مواد غذایی هضم نشده به روده ی کوچک می رسند. به طور معمول، این مواد غذایی می توانند هضم و جذب شوند امّا اگر مقدار آنها خیلی زیاد باشد یا سرعت عبور آنها زیاد باشد، این مواد غذایی ممکن است در روده ی کوچک هضم و جذب نشوند. آخرین فرصت برای هضم و جذب مواد غذایی در روده ی بزرگ ایجاد می شود.
تخمیر در روده ی خلفی یا روده ی بزرگ، بخشی از فرآیند هضمی معمول در خرگوش و اسب است امّا این فرآیند معمولاً در گاوهای شیری نقش کمی ایفا می کند. وقتی که گاوها و عده های غذایی که به شدت فاقد فیبر می باشند یا مقدار زیادی کربوهیدرات های غیرساختاری (NSC) دارند، مصرف می کنند، تخمیر در روده ی بزرگ افزایش می یابد که باعث اثرات منفی بر سلامت گاو یا شیر آن می شود. ذرات مواد غذایی یا مواد مغذی که هضم و جذب می شوند با مدفوع یا ادرار، دفع می شوند.
ارزیابی مدفوع یک علم دقیق نیست و نمی تواند پاسخ های قطعی به سئوالات تغذیه ای بدهد. ارزیابی مدفوع می تواند یک ابزار تشخیصی مفید برای بعضی موضوعات مربوط به سلامت باشد امّا این کار فقط می تواند به متخصصان تغذیه یا مدیران مزرعه، یک اشاره ی جزئی به آنچه که در طی فرآیند هضم اتفاق می افتد ارائه دهد.
درک این مسأله مهم است که هیچ نشریه ی علمی برای شرح اثرات خاص تغذیه بر رنگ، غلظت و محتوای ماده مغذی در مدفوع چاپ نشده است. امّا از آنجا که ارزیابی مدفوع می تواند وسیله ای برای بررسی سلامت و تغذیه باشد، ما تعدادی از عوامل شناخته شده ی مربوط به بررسی مدفوع را برای کمک به تفسیر نتایج، گردآوری کرده ایم.

پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب .. بلافاصله بعد از خرید می توانید مقاله را دانلود کنید