بررسی سازمان های فعال در زمینه توانمند سازی زنان در ایران

نام پروژه ::بررسی سازمان های فعال در زمینه توانمند سازی زنان در ایران

حجم فایل :: ۳۸ کیلو بایت
دسته بندی:: رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری 
فرمت :: Word
صفحات ::۲۲
قیمت : ۱۷۰۰۰ تومان

زمان ارسال همزمان با اتمام پرداخت

فهرست مطالب:

چکیده

فقر زنان به عنوان مسئله های که از دیرباز تا کنون در تمام جوامع بشری وجود داشته در سال های اخیر توجه سیاست گذاران را بیش از پیش به خود جلب نموده و موجب شده راهکارهای متفاوتی در راستای مبارزه با این معضل اجتماعی ارائه گردد. راهکارهایی که در گذشته در رابطه با مبارزه با فقرزنان مطرح بودند عمدتا بر نقش های مادری و خانه داری زنان تمرکز داشتند و ارائه خدمات رفاهی مانند بهداشت وتغذیه را در دستورالعمل خود قرار می دادند، اما به دنبال عدم توفیق این رویکردها در مبارزه با فقر زنان در سالهای اخیر شاهد شکل گیری رویکرد جدید تحت عنوان رویکرد توانمند سازی در عرصه سیاستگذاری های اجتماعی بوده ایم.این رویکرد نقش های سنتی زنان را کنار گذاشته و آنان را به عنوان افرادی که می توانند زندگی خود را اداره نمایند در نظر گرفته و به دنبال تامین مکانیزم های لازم در جهت توانمند سازی زنان و احیای نقش های اقتصادی،اجتماعی و سیاسی آنان می باشد و در راستای تحقق بخشیدن به اهداف مورد نظر، تقویت عاملیت (استعداد ها و قابلیتهای) زنان را مورد توجه قرار داده است.
در ایران اقدامات قابل توجهی به ویژه بعد از انقلاب اسلامی در خصوص توانمند سازی زنان بوسیله کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی،وزارت جهاد کشاورزی(دفترامور زنان روستایی)،بانک کشاورزی،موسسات خیریه غیر دولتی انجام پذیرفته است. در این مقاله اقدامات کمیته امداد امام خمینی،بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی(دفتر امور زنان روستایی) به دلیل گستردگی حجم فعالیتها و سرمایه گذاری انجام شده نسبت به سایر گزینه ها مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد.
ابتدا با استفاده از اساسنامه های مذکور،اقدامات انجام گرفته در رابطه با توانمند سازی و مبارزه با فقر گروه های مختلف مردم از جمله زنان مورد بررسی قرار می گیرد، سپس نارسایی ها،مشکلات و مسائل پیش روی این سازمان ها در زمینه توانمند سازی زنان مورد مطالعه قرار می گیرد و در نهایت راهکارها و پیشنهاداتی جهت برطرف نمودن مشکلات این سازمان ها در رابطه با توانمند سازی زنان ارائه می شود.
کلید واژه ها: توانمند سازی، زنان،کمیته امداد،بانک کشاورزی، دفتر امور زنان روستایی

مقدمه
مفهوم توانمند سازی
توانمند سازی و رفاه اجتماعی و نظریات مربوطه
موانع توانمند سازی زنان
جایگاه توسعه انسانی و توانمند سازی زنان در ایران
مزایا
معایب
طرح های دفتر امور زنان روستایی در جهت توانمند سازی زنان:
نتیجه گیری
پیشنهادات
منابع و مأخذ

(خرید با تمامی کارت های عضو شتاب : بلافاصله بعد از خرید می توانید مقاله را دانلود کنید همچنین فایل دانلود به ایمیل ارسال می شود)

برای خرید و دانلود آنلاین روی بنر زیر کلیک کنید.