طراحی و بررسی الگوریتهای جستجو و پیاده سازی یک سیستم جستجو توسط الگوریتم Back-Track در هوش مصنوعی

نام پروژه ::طراحی و بررسی الگوریتهای جستجو و پیاده سازی  یک سیستم جستجو توسط الگوریتم Back-Track در هوش مصنوعی
حجم فایل ::۱٫۰۱۰ کیلو بایت
دسته بندی:: رشته کامپیوتر
فرمت :Word
صفحات ::۱۸۵

قیمت : ۶۶۰۰ تومان

زمان ارسال همزمان با اتمام پرداخت

6600 تومان – پرداخت و دریافت فایل

فهرست مطالب:
چــکــیده ۲
مقدمه ۵
تاریخچه ۶
الگوریتم چیست ۸
فصل اول:   الگوریتم ها در هوش مصنوعی ۹
تعریف سیستماتیک الگوریتم ۱۰
ارزیابی کارایی الگوریتـمها ۱۰
آنالیـزالگوریتمها ۱۳
مرتب سازی لانه کبوتری ۱۸
مرتب سازی مبنا (Radix Sort) 19
فصل دوم: برگشتپذیری و الگوریتمهای بازگشتی در هوش مصنوعی ۲۱
معادلات بازگشتی ۲۳
معادلهی شاخص یا مفسر یا سرشتنمایی ۲۳
برج هانوی ۲۷
فصل سوم: الگوریتمهای حریصانه (Greedy Algorithms) 37
الگوریتم هافمن(Huffman Algorithm) 39
الگوریتمهای درخت پوشای مینیمال(Minimum Spanning Tree-MST): 41
الگوریتم prim 43
الگوریتم دایکسترا (Dijkstra) 44
مسئلهی زمانبندی (Scheduling) 46
زمانبندی مهلت دار(Schedding with deadlines) 47
مسئله کوله پشتی(knapsack problem) 49
فصل چهارم: تکنیک تقسیم و حل (Divide and Conquer Technique) 52
جستجوی باینری ۵۳
فصل پنجم: برنامه نویسی پویا برای الگوریتهای جستجو ۵۹
سری جهانی(The world series) 62
پیاده سازی بصورت D&C 62
الگوریتم مسیریابی فلوید(Floyd) 64
ضرب زنجیرهای ماتریسها (Matrix-Chain-Multiplication) 66
فروشنده دوره گرد ۷۴
بزرگترین زیر رشته مشترک بین دو رشته (LCS) 77
مسئله یافتن دورهای همیلتون ۸۳
فصل هفتم: انشعاب و تهدید (Branch and Bound) 87
فصل هشتم:  تحلیلی دقیقتر به تکنیک Back Tracking 92
الگوریتم Heuristic 99
الگوریتم Best – First Search 101
فصل نهم:  تاریخچه و تعاریف سیستم‌های خبره ۱۰۲
بعضی از تعاریف سیستم های خبره ۱۰۴
تاریخچه سیستم های خبره ۱۰۵
فصل دهم:  شناخت ساختار هوش مصنوعی ۱۰۷
فصل یازدهم:  زمینه های هوش مصنوعی ۱۱۵
فصل دوازدهم:  تکنیکها و زبانهای هوش مصنوعی ۱۱۸
تکنیک ها وزبانهای برنامه نویسی هوش مصنوعی ۱۱۹
برنامه‌‌نویسی منطقی درProlog 140
فصل سیزدهم:  نیازهای ساختارهای سطح نشانه ای برنامه های  هوش مصنوعی ۱۵۳
افقهای هوش مصنوعی ۱۷۹
منابع‌ و مأخذ ۱۸۲
منابع و مآخذ۲ ۱۸۳

چــکــیده
ـ هدف‌ از این‌ مقاله‌ آشنائی‌ با هوش‌ مصنوعی‌ به‌ عنوان‌ سمبل‌ ونماد دوران‌ فراصنعتی‌ و نقش‌ و کاربرد آن‌ در صنایع‌ و مؤسسات‌تولیدی‌ می‌باشد. بدین‌ منظور، این‌ موضوع‌ در قالب‌ دو مقاله‌ جداگانه‌و یا دو بخش‌ ارائه‌ می‌شود. در بخشهای ابتدایی این پایان نامه هوش‌ مصنوعی‌ موردمطالعه‌ قرار می‌گیرد و سئوالاتی‌ نظیر این‌ که‌ هوش‌ مصنوعی‌چیست‌؟ تفاوت‌ هوش‌مصنوعی‌ و هوش‌ طبیعی‌ (انسانی‌) درچیست‌؟ شاخه‌های‌ عمده‌ هوش‌ مصنوعی‌ کدامند؟ و نهایتأ، اجزای‌هوش‌ مصنوعی‌ نیز تشریح‌ می‌شود. در بخش‌ های آتی ‌،کاربردهای‌ هوش‌ مصنوعی‌در صنایع‌ و مؤسسات‌تولیدی‌، بخصوص‌ در زمینه‌سیستم‌های‌ خبره‌ وآدمواره‌ها مورد مطالعه‌ وتجزیه‌ و تحلیل‌ قرارمی‌گیرد.

 مقدمه
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، نورولوژی، و فیزیولوژی نشان گرفت و شاخه‌ها، فروع، و کاربردهای گوناگون و فراوان آن را در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم ارتباطات و زمینه‌های بسیار دیگر.
هدف هوش مصنوعی بطور کلی ساخت ماشینی است که بتواند «فکر» کند. اما برای دسته بندی و تعریف ماشینهای متفکر، می‌بایست به تعریف «هوش» پرداخت. همچنین به تعاریفی برای «آگاهی» و «درک» نیز نیازمندیم و در نهایت به معیاری برای سنجش هوش یک ماشین نیازمندیم.
با وجودی که برآورده سازی نیازهای صنایع نظامی، مهم‌ترین عامل توسعه و رشد هوش مصنوعی بوده‌است، هم اکنون از فراورده‌های این شاخه از علوم در صنایع پزشکی، رباتیک، پیش بینی وضع هوا، نقشه‌برداری و شناسایی عوارض، تشخیص صدا، تشخیص گفتار و دست خط و بازی‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای استفاده می‌شود.

تاریخچه
هوش مصنوعی پیش از بوجود آمدن علوم الکترونیک، توسط فلاسفه و ریاضی دانانی نظیر بول (Boole) که اقدام به ارائه قوانین و نظریه‌هایی در باب منطق نمودند، مطرح شده بود. در سال  ۱۹۴۳ ، با اختراع رایانه‌های الکترونیکی، هوش مصنوعی، دانشمندان را به چالشی بزرگ فراخواند. بنظر می‌رسید ، فناوری در نهایت قادر به شبیه‌سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.
با وجود مخالفت گروهی از متفکرین با هوش مصنوعی که با دیده تردید به کارآمدی آن می‌نگریستند تنها پس از چهار دهه، شاهد تولد ماشینهای شطرنج باز و دیگر سامانه‌های هوشمند در صنایع گوناگون هستیم. نام هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان یک دانش جدید ابداع گردید. البته فعالیت درزمینه این علم از سال ۱۹۶۰ میلادی شروع شده‌بود.
بیشتر کارهای پژوهشی اولیه در هوش مصنوعی بر روی انجام ماشینی بازی‌ها و نیز اثبات قضیه‌های ریاضی با کمک رایانه‌ها بود. در آغاز چنین به نظر می‌آمد که رایانه‌ها قادر خواهند بود چنین اموری را تنها با بهره گرفتن از تعداد بسیار زیادی کشف و جستجو برای مسیرهای حل مسئله و سپس انتخاب بهترین آن‌ها به انجام رسانند.
این اصطلاح(هوش مصنوعی) برای اولین بار توسط جان مکارتی (John Mccorthy) که از آن به‌عنوان پدر «علم و دانش تولید ماشینهای هوشمند» یاد می‌شود استفاده شد. با این عنوان می‌توان به هویت هوشمند یک ابزار مصنوعی اشاره کرد. (ساختهٔ دست بشر، غیر طبیعی، مصنوعی)
حال آنکه AI به عنوان یک اصطلاح عمومی پذیرفته شده که شامل محاسبات هوشمندانه و ترکیبی (مرکب از مواد مصنوعی) می‌باشد.
از اصطلاح strong and weak AI می‌توان تا حدودی برای معرفی رده‌بندی سیستم‌ها استفاده کرد. AI ها در رشته‌های مشترکی چون علم کامپیوتر، روانشناسی و فلسفه مورد مطالعه قرار می‌گیرند، که مطابق آن باعث ایجاد یک رفتار هوشمندانه، یادگیری و سازش می‌شود و معمولاً نوع پیشرفتهٔ آن در ماشینها و کامپیوترها استفاده‌ می‌شود.
محققین هوش مصنوعی علاقه‌مند به تولید ماشینی هستند که دستورات مورد نیاز را به صورت هوشمندانه انجام دهد. به عنوان مثال قابلیت کنترل، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، توانایی تشخیص جواب به سوال مصرف کننده،‌دست نویس‌ها، زبان شناسی، سخنرانی و شناسایی چهره را داشته باشد. مطالعه بر روی یک AI دارد به یک رشتهٔ مهندسی تبدیل می‌شود که کانون مشروط است بر حل مشکلات زندگی واقعی، علم معدن کاری، نرم افزارهای کاربردی، استراتژی بازیها مثل بازی شطرنج و بازیهای ویدئویی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات (سختی‌ها) با AIها، قوهٔ درک آنها است. تاحدی دستگاههای تولید‌شده می‌توانند شگفت‌انگیز باشند، اما کارشناسان هوش مصنوعی ادعا می‌کنند که ماشینهای هوشمند ساخته‌شده دارای درک واقعی و حقیقی نیستند.

پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب .. بلافاصله بعد از خرید به صورت اتو ماتیک مقاله را دانلود کنید

6600 تومان – پرداخت و دریافت فایل