مقاله جـرم سیـاسـی

عنوان :: مقاله جرم سیاسی
حجم فایل ::۵۳ کیلو بایت
دسته بندی:: رشته حقوق
فرمت :: Word
صفحات ::۴۵
قیمت : ۷۰۰۰ تومان

زمان ارسال همزمان با اتمام پرداخت

فهرست مطالب:

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول :‌کلیات     ۱
بخش اول : تعریف جرم شناسی     مقاله جـرم سیـاسـی ۱
گفتار اول : چرا جرم شناسی را دانش مقدسی می شماریم ؟    ۲
بخش دوم : علت جرم     ۳
خلاصه فصل اول :    ۴
فصل دوم : احکام و مسائل جرم سیاسی     ۶
بخش  نخست: پیشینه تاریخی جرم     ۶
بخش دوم : تعریف جرم سیاسی    ۱۰
گفتار اول: ویژگی های جرم سیاسی     ۱۶
بخش سوم : نحوه برخورد کلی با مجرمان سیاسی     ۱۷
بخش چهارم : میزان و نوع مجازات در جرایم سیاسی و نقش هیأت منصفه     ۲۰
بخش پنجم : علنی بودن دادگاه ، حضور هیأت منصفه و حضور وکیل و تأکید بر تشکیل جلسات دادگاه در محاکم دادگستری     ۲۱
بخش ششم : تأملی در تخفیفات و تسهیلات     ۲۲
خلاصه فصل دوم :    ۲۵
فصل سوم : بغی یا جرم سیاسی از نظر اسلام     ۲۶
بخش اول : تعریف جرم سیاسی از نظر اسلام     ۲۷
بخش دوم : شخصی (‌و یا درونی بودن )‌جرم سیاسی ( بغی ) و یا مادی و بیرونی بودن آن از نظر اسلام ۲۹
بخش سوم : شرایط جنگ با بغات یا مجرمین سیاسی     ۳۲
بخش چهارم: جرم سیاسی در متون اسلامی     ۳۳
بخش پنجم : مزایای مجرمین سیاسی و حقوق بغاه     ۳۶
گفتار اول : قبل از اقدام به جنگ    ۳۶
گفتار دوم : در خلال شورش و پس از جنگ     ۳۷
خلاصه فصل سوم     ۳۸
نتیجه گیری    ۴۰
پیشنهادات    ۴۱
منابع و مأخذ    ۴۲

پیشگفتار:
جرم رفتاری است که توسط قانون بزه یا خطایی عمومی تلقی و منع شده است و ازاین رو،درصورت وقوع،پس از پیگرد و دادرسی کیفری ، قابل مجازات است.برای تحقق رابطه‌اجتماعی مجرمامه سه رکن :۱-عنصر قانونی ۲-عنصر ماده و ۳ عنصر معنوی باید جمع شود
یکی از انواع و اشکال جرایم ، «‌جرم سیاسی »است.تفکیک بین جرایم سیاسی و جرایم عمومی وعادی تا انقلاب فرانسه (۱۷۸۹) ناشناخته بود.با توجه به ارزشی که ملت های گوناگون برای حاکمیت خود قائل بوده اند و با توجه به تلاش حکام در جهت حفظ قدرت و حاکمیت خود ، جرایمی که ماهیت سیاسی داشت و به نحوی مربوط به شاهان و سلاطین و امپراطوران می شد با شدیدترین و هولناک ترین مجازات ها مواجه بود.و گاه نه فقط مجرم سیاسی ، بلکه خانواده و نیاز و مال و منال و خلاصه هستی او ، فدیه و قربانی عمل و اقدام مجرم می گردید.
البته به مرور ایام این تفکر به وجود آمد که مجرمین سیاسی ، به دلیل برخورداری از انگیزه شرافتمندانه،‌مستحق برخوردی حاضر و عطوفت آمیز می باشند . بنابراین تخفیف ها و مساعدت هایی برای این قبیل مجرمین از قبیل عدم اجبار آنها به انجام کار در زندان و یا پوشیدن لباس مخصوص زندانیان ، عدم امکان استرداد آنها به کشورهای متقاضی استرداد ، لزوم وجود هیأت منصفه در رسیدگی به جرایم آنها ، فقدان محدودیت در مورد اعطای عضو به آنان ، عدم اجرای مقررات مراجع به تکرار جرم در مورد آنها ، اعاده حیثیت سریعتر نسبت به مجرمین عادی و نظایر آنها در قوانین موضوعه پیش بینی شده است .
در ایران به رغم اهمیت موضوع جرم سیاسی ، در مورد این جرم نسبت به سایر جرایم ، تخفیفات جزایی و جرم شناسی اندکی انجام گرفته است .
همین عامل ، نگارنده را بر آن داشت تا برای کار تحقیقی خود موضوع جرم شناسی را برگزیند و در این باره پژوهشی بعمل آورد.البته به دلیل تحقیقات اندک ،در راه انجام این پژوهش مشکلات و موانعی از جمله کمبود منابع وجود داشته که امید است استاد محترم با علم به این مشکلات و موانع تحقیق حاضر را مورد ارزیابی قرار دهند.
بی تردید بدون همکاری و مساعدت مجموعه‌ای از عوامل دخیل امکان این پژوهش وجود نداشت . در اینجا سزاوار است از راهنمایی ها، تلاش ها و ارشادات استاد درس جناب آقای دکتر امامی تشکر و قدردانی کرد .همچنین از مسئولین و کارمندان کتابخانه های دانشگاه یزد ، مجتمع علوم انسانی دانشگاه یزد ، دانشکده الهیات میبد که بعضی منابع مربوط به این پژوهش در اختیارم گذاشتند و کسانی که کار تایپ و صحافی این تحقق را به عهده گرفتند و نیز پدرم که امکان اخذ پاره‌ای مطالب از سایت های اینترنتی را برایم فراهم کرده و در انتخاب این موضوع کمکم کردند و سپاسگزاری و قدر دانی می نمایم.
مسلماً این پژوهش همراه با کاستی ها و ضعف هایی است اما امیدوارم که استاد محترم به عنوان یک کار اولیه و مقدماتی کمبودها  را نادیده و از این طریق بستری برای کارهای عمیق‌تر بعدی فراهم شود.


(خرید با تمامی کارت های عضو شتاب : بلافاصله بعد از خرید می توانید مقاله را دانلود کنید همچنین فایل دانلود به ایمیل ارسال می شود)

برای خرید و دانلود آنلاین روی بنر زیر کلیک کنید.

7000 تومان – ok