وضعیت مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در سالمندان ایرانی طی سال‌های ۱۳۸۵ الی ۱۳۸۷

نام مقاله ::وضعیت مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در سالمندان ایرانی طی سال‌های ۱۳۸۵ الی ۱۳۸۷
حجم فایل :: ۳۳۲ کیلوبایتمرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی
دسته بندی:: رشته علوم اجتماعی
فرمت :: pdf
صفحات ::۱۴

قیمت : رایگان
منبع : بازارچه تحقیقاتی

بخشی از مقاله:

چکیده :
مقدمه
در سالمندان نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی بالاست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ‌۲۰ درصد افراد سالمند، یک بار در سال در شهرها دچار حوادث ترافیکی می‌شوند.
مواد و روشها
این تحقیق از نوع مقطعی توصیفی می‌باشد. اطلاعات جمع آوری شده از مراکز پزشکی قانونی کل کشور در سال های ۱۳۸۵ الی ۱۳۸۷ جمع‌آوری و سپس تحلیل‌های لازم صورت گرفت.
نتایج
در مجموع  تعداد ۱۲۰۲۹ مرگ به دنبال تصادفات رانندگی در افراد بالای ۶۰ سال در این سال ها رخ داده است.به طور متوسط در هر سال ۶۵% مرگ و میر در سنین young- old ، ۳۴٫۵% در سنین old  و حدود ۰٫۵% در سنین old- old  رخ داده است. به طور متوسط ۲/۱۹% متوفیان راننده ، ۹/۵۶% را عابرین ، ۲/۲۳% را سرنشینان تشکیل می دهند. همچنین در هر سال ۴۶% مرگ و میر در حوادث درون شهری ، ۳/۴۶% مرگ و میر در حوادث برون شهری و ۸/۶%  مرگ و میر در جاده های روستایی رخ داده است.
بحث و نتیجه گیری
میزان حوادث جاده‌ای در ایران تقریباً ۲۰ برابر بیشتر از سایر نقاط دنیاست. میزان مرگ و میر در سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷در گروه سنی old و old- old با شیب ملایمی افزایش یافته و در گروه  young-old کاهش یافته است.
فراوانی نسبی مرگ و میر سالمندان  طی سه سال مطالعه در جاده های برون‌شهری کاهش یافته اما در جاده‌های درون شهری افزایش پیدا کرده است.
کلمات کلیدی:
مرگ و میر سالمندان، تصادفات، علت فوت

برای دانلود روی اسم زیر کلیک کنید

[download id=”6″]