پژوهش فوبی(هراس)خاص

نام پروژه ::فوبی ( هراس ) خاص
حجم فایل ::۴۵ کیلو بایت
دسته بندی:: رشته روانشناسی
فرمت :: Word
صفحات ::۴۶

قیمت :۴۹۰۰  تومان

زمان ارسال همزمان با اتمام پرداخت

فهرست مطالب:

مقدمه
تعریف فوبیافوبی هراس
بررسی منابع فارسی
همه‌گیری شناسی
سبب شناسی
۱- دیدگاه زیست شناختی
۲- دیدگاه روان‌پویایی
۳-دیدگاه رفتارگرایی
تشخیص
ملاک‌های تشخیصی DSM-IV برای فوبی خاص
ویژگی‌های بالینی
درمان
۱- دیدگاه زیست شناسی
۲- دیدگاه روان‌پویایی
۳- دیدگاه رفتارگرایی
۴- سایر روش‌های درمانی
مقالات اینترنتی
حقایقی درباره فوبیا
فوبی‌ها (عجیب اما ساده )
منابع فارسی ـ منابع انگلیسی

مقدمه:
بشر در مسیر تکامل برای مقابله و تسلط برآن به ابزارهای قاطعی مجهز شده است که هر یک برای بقای او اهمیت بسیاری داشته‌اند. زمانی که این ویژگی‌ها را بررسی می کنیم، حیاتی  بودن بعضی از آنها عجیب به نظر می‌رسد زیرا که احساس ناشی از آنها چندان خوشایند نیست و با پیش فرض نه چندان صحیح ما که « هر چه خوشایندتر است اهمیت بیشتری در بقای ما دارد» جور در نمی‌آید. احساس‌هایی چون درد بیماری و حتی ترس از جمله این ویژگی‌های ناخوشایند اما بسیار حیاتی می‌باشند. و قطعاً در گونه ما کسانی که فاقد یکی از این ویژگیها بوده‌اند، از بین رفته‌اند.
همانطور که گفته شد ترس، از این ویژگی‌های حیاتی است و بشر به کمک آن از خطرات زیانبار محیط اجتناب نموده بقای خویش را حفظ نموده است.
« در سال ۱۸۷۲ داروین متوجه شد که انسان و حیوانات، هیچان را با حالتهای مختلف نشان می‌دهند، به عقیده او، این حالت پدیده‌ای عالگمیر می‌باشد و در تمام فرهنگ‌ها یکسان است.»   زمانی که فوبی را به عنوان یک ترس تعریف می نماییم به آن اهمیت بقایی می‌بخشیم اما معتقدیم این ویژگی به انحراف کشیده شده است. زیرا در ادامه تعریف می‌آوریم که این ترس، شدید، غیر منطقی و غیر طبیعی است و مانع از انجام فرآیندهای حیاتی دیگر در فرد می‌شود، که این برخلاف جهت بقا می‌باشد.
بنابراین شناخت و در نتیجه درمان فوبی که یکی از شایعترین اختلالات اضطرابی است، با  اهمیت جلوه می‌نماید.
در این پژوهش کوتاه کوشش شده که نگاهی هر چند اجمالی به اختلال فوبی و بویژه فوبی ـ خاص انداخته شود. بنابراین ابتدا از تعریف فوبی و مفاهیم وابسته آغاز شده تا خواننده برای ورود به بحث، آشنایی پایه‌ای کسب نماید. آنگاه به سراغ منابع فارسی که این اختلال را دقیق‌تر مورد بررسی قرار داده‌اند، می‌رویم.
در پایان نیز سه مقاله اینترنتی به همراه ترجمه آن ارائه شده به امید انکه در جهت تشریح این اختلال و روش‌های درمانی آن گامی هر چند کوچک برداشته شده باشد.

پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب .. دریافت فایل بلافاصله بعد از پرداخت

4900 تومان – پرداخت و دریافت فایل